ROYAL ACADEMY

ABRSM ROYAL ACADEMY OF MUSIC SINAV PROGRAMI

İngiliz Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu (the Associated Board of the Royal Schools of Music), dünyada 100ʼden fazla ülkede aşamalı müzik sınavları sistemi sunan bu kurul, Royal Academy of Music, Royal College of Music, Royal Northern College of Music ve Royal Scottish Academy of Music and Dramaʼnın kurduğu uluslararası bir sınayıcı kuruldur. 

Sınavlar; 35 çalgı, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında yapılır ve müzik eğitimi almakta olan öğrencilere, amatör veya profesyonel her yaştan müzisyene açıktır. Birleşik Kurul, her yıl yarım milyonun üzerinde öğrenciyi sınar ki, bu da dünyadaki en büyük müzik sınav sistemidir ve dünya çapındaki müzik eğitimi standartlarının oluşturulması ve geliştirilmesinde büyük role sahiptir. Sınavlar, üç ayrı kategoride ele alınabilir. Birinci kategoride, geçme veya kalma olmayan sınavlar yer alır. Bunlar; 6-9 aylık eğitim almış adaylar için tasarlanmış Hazırlık Sınavı ve 21 yaşın üzerindeki yetişkinler için tasarlanmış İcra Değerlendirmesi Sınavıdır. İkinci kategori, giderek zorlaşan sekiz ayrı aşamayı kapsayan Aşamalı Sınavlardır. Üçüncü kategori ise, üç ayrı diploma sınavını içeren Diploma Sınavlarıdır. 

Adayların sınavlara her aşamadan veya belirli bir sırayla girmeleri zorunlu değildir. Ancak, 6, 7 veya 8. aşama Uygulamalı Sınavlarına girebilmek için, Teori ya da Uygulamalı Müzisyenlik (Practical Musicianship) sınavının 5. aşamasını başarıyla geçmiş ve sertifikasını almış olma şartı aranır. Teori sınavı da yılda iki kez Mart ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Her aşama sonunda başarı gösteren adaylara, bunu belgelemek üzere bir sertifika verilir. Ayrıca her aday, sınayıcının sınav sırasında yazdığı detaylı yorumlarını içeren raporu da alır. Diploma Sınavları, sırasıyla;ARSM, DipABRSM, LRSM ve FRSMʼdir. DipABRSM sınavına girebilmek için 8. Aşama Uygulamalı Sınavdan geçmiş olmak gerekir ve her bir diploma sınavı bir sonrakinin ön şartıdır. Lisans Diploması ülkemizde de Y.Ö.K. tarafından Ön-lisansa denk kabul edilmiştir. Uygulamalı Sınavlar, Ocak ve Nisan-Mayıs aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. 

İngiltere’den gelen sınayıcılar kendisine önceden bildirilmiş olan program çerçevesinde sınavları yaparlar. Yazılı Teori sınavları ise Kasım ve Mart aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. Sınav için adaydan son başvuru tarihine kadar, ABRSM’nin her yıl ilan ettiği ücret listesinde gireceği aşamaya göre belirli bir ücret alınır. Bunun haricinde sınav için herhangi bir ek ücret talep edilemez.

 Teori Sınavı

Yazılı olarak gerçekleştirilen teori sınavı 8 aşamalıdır. Uygulamalı sınavların 6 veya 7 veya 8. aşamalarına girebilmek için önceden Teori 5. aşama veya Practical Musicianship 5. aşama sertifikası alınmış olmalıdır. 5. aşama TEORİ Sertifikasının sureti, uygulamalı sınavların 6 veya 7 veya 8. aşamalarına başvururken her seferinde başvuru formuna eklenir. Bu sınav sonuçları tercüme edilmesi nedeniyle geç açıklandığı için başvuru tarihi bakımından Kasım ayında Teori sınavına giren bir öğrencinin Ocak ayındaki uygulamalı sınava girmesi mümkün değildir.

Teori sınav kağıtları İngiltereʼde okunmaktadır. Ocak ayı son başvuru tarihinde aday öğrencinin elinde Teori 5. aşama sertifikası olmadığı için ancak bir sonraki yıl Nisan - Mayıs sınavlarına girebilir. Teori sınavı da yılda iki kez Mart ve Kasım aylarında, belirlenen merkezlerde yapılmaktadır. Tüm Türkiye’de sınav aynı saatte başlar ve biter. Teori sınav tarihleri bir yıl önceden Eylül ayında belli olmaktadır. Teori sınav kağıtları orijinal olarak İngilizcedir. Ancak her sınav kağıdının içine Türkçe tercüme konmaktadır. Cevaplar Türkçe olarak orijnal soru kağıdına yazılmalıdır. Arzu eden adaylar İngilizce cevap verebilirler.